Przejdź do głównej zawartości

Jak zmienia nas strata najbliższej osoby w książce Krzysztofa Łabendy - "Blizny"

"Ludzie, kultywując w sobie atawistyczną skłonność do zbieractwa, spędzają sporą część swojego życia na gromadzenie rzeczy, pieniędzy. Głównie pieniędzy. Zapominają, że pieniądze są jedynie środkiem, a nigdy celem. W obliczu śmierci są do niczego. (...) Gromadzić należy radość, doznania, zachwyty nad pięknem tego świata. Pieniądze mają to ułatwić."
TYTUŁ: "Blizny"
AUTOR: Krzysztof P. Łabenda
WYDAWNICTWO: Psychoskok
GATUNEK: Literatura obyczajowa, romans
DATA PREMIERY: 18.10.2018


"Wiedział, że to jest miłość, bo ona przecież wszystko przemienia, sprawia, że człowiek pragnie być lepszym."

Z twórczością pana Krzysztofa miałam przyjemność spotkać się po raz pierwszy i jestem bardzo miło zaskoczona. W książce jako główny bohater pojawia się Krzysztof Szablewski (przypadek?). Jest to były bankowiec, a obecnie debiutujący pisarz. Przez swoje życie przeżył bardzo dużo, m. i. była to poważna operacja w dzieciństwie, jak również poznanie jak funkcjonuje dzisiejszy świat. Prawdziwym szczęściem okazało się dla niego poznanie i zakochanie od pierwszego wejrzenia w lekarce Natalii. Dzięki niej zaczął cieszyć się i dostrzegać piękno życia. Już w tamtym czasie Krzysztof miał różne przemyślenia odnośnie życia ludzkiego. Po niespodziewanej śmierci żony, mężczyzna załamał się . Nie widział sensu dalszego życia, były mu obojętne wszelkie objawy świadczące o chorobie. Zaczął się zastanawiać czy takie życie jest w ogóle coś warte. Pewnego dnia poznaje młodą dziewczynę, która do złudzenia przypomina mu Natalię. Czy dziewczyna będzie potrafiła zmienić myślenie Krzysztofa?

"- Dobry Boże - pomyślał - nie sądziłem, że mi się to może przytrafić. Tak przecież jest tylko w książkach. Ten pojawiający się nagle zachwyt, przeświadczenie, że to jest właśnie ta jedyna."

Historia pary skłania do wielu przemyśleń, zadumy czy refleksji o życiu. W obecnych czasach gdy każdy dąży do osiągnięcia jak najlepszych wyników, jak największego dostatku zapominamy o tym co najważniejsze. Miłość napędza nasze życie i często wytycza ścieżki które wybieramy, buduje nasze poczucie wartości. Pokazuje, że nie tylko "ja" jest najważniejsze, liczy się również ta druga osoba, która często przejmuje nasze myśli i działania. Nikt nie myśli o przemijaniu czy śmierci najbliższej osoby. W książce autor bardzo dokładnie pokazuje uczucia jakie targają osobą przepełnioną żałobą. Razem z Krzysztofem przechodzimy przez wszystkie fazy: zaprzeczenie, gniew, depresja i akceptacja. Doświadczamy wszystkiego bardzo emocjonalnie razem z nim. Wchodzimy w jego myśli i borykamy się z podobnymi problemami. Historia jest życiowa i bardzo trudna, ale mimo wszystko zachęcam wszystkich do przeczytania książki i zagłębienia się we własnych refleksjach.

"Blizna była czymś obcym, bolącym, szpecącym jego ciało. Była też przypomnieniem tego, co nękało go do tej pory: bólu, słabości, uzależnienia od innych, kpin i bolesnych drwin rówieśników, którzy nie rozumieli jego ułomnej fizyczności. Chociaż mówiono mu, że ta blizna jest dowodem triumfu nad tym wszystkim, to jednak w świadomości Krzysztofa funkcjonowała właśnie jako przypomnienie, kotew trzymająca go ciągle w tamtym okrutnym świecie."

Za książkę dziękuję Wydawnictwu Psychoskok:

Komentarze

  1. Świetna i bardzo zachęcająca recenzja. Książkę będę chciała na pewno przeczytać! :)

    Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)
    bookmaania.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

"Super laska. Skończ z dietetyczną recydywą" - Anna Gruszczyńska

"Jeżeli masz ambicję, siłę i ochotę, zrób wszystko co w twojej mocy, by poprawić swoją sylwetkę, ale NIE WIĘCEJ, niż możesz. Nigdy, dla własnego dobra, nie przekraczaj granic zdrowego rozsądku."


TYTUŁ: "Super laska. Skończ z dietetyczną recydywą"
AUTOR: Anna Gruszczyńska
GATUNEK: Poradnik
DATA PREMIERY: 1.08.2018
WYDAWNICTWO: Sine Qua Non

Sięgając po lekturę myślałam, że to kolejny poradnik nie wnoszący nic do życia. Jednak bardzo się zdziwiłam, bo wszystko to co uważałam na temat diety drastycznie się zmieniło. Autorka nie wierzy w magiczne diety, które raz na zawsze zmienią sylwetkę. Jej mottem jest to, aby jeść nieprzetworzone jedzenie, ale z umiarem. Jeśli chcesz ważyć 50 kilogramów, jedz tak jakbyś ważyła właśnie tyle. Czy to nie proste? Jest jedno "ale". Twoja waga nie zmieni się w przeciągu miesiąca, albo dwóch. Twój organizm musi się przyzwyczaić do tej innej sytuacji, a ten proces może trwać nawet kilkanaście miesięcy. 

" Na sylwetkę wpływa to, co …

W pogoni za odkryciem siebie - książka Moniki Jagodzińskiej: "Wiara, nadzieja, miłość"

"Po raz pierwszy poczułam szansę na zaakceptowanie siebie. Po raz pierwszy zobaczyłam jasny płomień. Płomień nadziei. Już nie mogłam się doczekać efektów. Byłam zdeterminowana jak nigdy wcześniej."

TYTUŁ: "Wiara, nadzieja, miłość"
AUTOR: Monika Jagodzińska
WYDAWNICTWO: Psychoskok
GATUNEK: Literatura młodzieżowa
PREMIERA: 26.03.2018

Książka jest podzielona na trzy części: wiara, nadzieja i miłość. Tak również dzieli się życie głównej bohaterki. Diana jest uczennicą trzeciej klasy gimnazjum. W szkole jednak nie czuje się dobrze - znajomi wyśmiewają się z jej wagi. Postanawia to zmienić katując się ćwiczeniami i ograniczając jedzenie. Jej stan pogarsza się, ale ona nie widzi w tym problemu. Dopiero gdy karetka zabiera ją do szpitala, zdaje sobie sprawę, że ma anoreksję. Rodzice zaniepokojeni stanem córki zapisują ją na wizyty do terapeuty i psychologa. Oparciem jest dla niej również przyjaciółka - Jowita. Ciosem dla wszystkich jest, że dziewczyna przez nieszczęśliwy wypadek…

Kiedy każdy telefon wywołuje dreszcze paniki w powieści "Na skraju załamania" B. A. Paris

"Tej nocy o moim życiu zdecyduje to, czy potrafię zachować spokój".

"Nagle pragnę tylko jednego: wyznać mu prawdę. Być może mnie potępi. A może, ale tylko może, powie, że nic nie mogłam zrobić, że śmierć była jej pisana dużo wcześniej , zanim pojawiła się w tamtym miejscu. Jeżeli te słowa padłyby z jego ust, kto wie, czybym mu nie uwierzyła.
Dzwoni telefon, przywracając mnie do teraźniejszości, gdzie nie ma ukojenia i wybaczenia, jest tylko niemiłosierny strach i udręka."TYTUŁ: "Na skraju załamania"
AUTOR: B. A. Paris
WYDAWNICTWO: Albatros
GATUNEK: Thriller, sensacja, kryminał

Po książkę sięgnęłam z chęcią po przeczytaniu "Za zamkniętymi drzwiami", które jak dla mnie było doskonałą lekturą. Przerażającą, ale doskonałą. Obie książki mają oddzielny wątek i można czytać je niezależnie. 

Można powiedzieć, że Cass prowadzi doskonałe życie. Ma kochającego męża Matthew, najbliższą przyjaciółkę Rachel, wymarzoną pracę i wspaniały dom. Do czasu.

"Wszystko z…